Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2011

A2 Mπάσκετ: Ήττα για την ΑΕΚ

Άρπαξε την ευκαιρία απο τα μαλλιά η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΝΚ και υπέταξε εύκολα την απροετοίμαστη ΑΕΚ Άργους, με το εντυπωσιακό 59-87 !

Χωρίς να αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική ο αγώνας ...

είχε κριθεί πριν καλά καλά ξεκινήσει καθώς οι παίχτες του κ.Παπαθεοδώρου έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους απο νωρίς , ενώ οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε έναν καθαρά παθητικό ρόλο, καθώς λόγω των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο σύλλογος ακόμα "ψάχνονται"

Το 1ο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Νέας Κηφισιάς να προηγείται με 20 πόντους διαφορά (6-26) ενώ το 2ο δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο τέμπο με την ΑΕΝΚ να προηγείται με το εκωφαντικό 18-46 !!!

Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο ο κ.Παπαθεοδώρου επέλεξε να ξεκουράσει σχεδόν όλους τους παίχτες απο το βασικό σχήμα, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στους υπόλοιπους παίχτες να πάρουν αρκετά λεπτά συμμετοχής κι έτσι η διαφορά στο σκορ δεν πήρε αστρονομικές διαστάσεις. Με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου η ΑΕΝΚ προηγήθηκε με 32-58 για να πάρει τελικά τη νίκη και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με 59-87.

Παρά το γεγονός οτι απο την ομάδα της ΑΕΝΚ δεν υστέρησε κανείς παίχτης, αξίζει να σταθούμε στην πολύ καλή εμφάνιση του Νικητάκη, που σημείωσε 16 πόντους, όντας τραυματισμένος και με ράμματα στο εσωτερικό του ματιού του.

ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ – Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ 59-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-26, 18-46, 32-58, 59-87
Διαιτητές: Τσούνας – Τσώνος Μ. – Δαρλαμήτσος
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Χρυσανθόπουλος): Παπαντωνίου 9, Τσαμπής 12 (2), Στατέρας 3 (1), Μπασδέκης 17 (5), Μελεούνης, Στέβοβιτς 16 (2), Φλέβαρης, Βουρδουλάς, Ευστρατίου 2.
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 16 (1), Μοσχοβίτης 6, Λυμπερόπουλος, Διαμαντόπουλος 12 (2), Κόκκαλης 3, Κολώκας 20 (1), Μενουδάκος 5, Σιούτης 14 (3), Μιχαλόπουλος, Κουκουνιάς, Πετροδημόπουλος 8, Χατζηνικόλας 3 (1).